wtorek, 17 kwietnia 2012


I cento passi


Obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika  kultury włoskiej.



Film pochodzi z 2000 roku, jego reżyserem  jest Marco Tullio Giordana. Opowiada o życiu Peppina Impastato -prawdziwej postaci, która żyła na Sycylii w latach osiemdziesiątych i otwarcie wypowiadała się przeciwko mafii.
Doskonały scenariusz, zdjęcia i muzyka, na którą składają się utwory takich grup i artystów jak "The Animals", Janis Joplin, czy Jimi Henrix.
To wszystko sprawia, że można poczuć atmosferę tamtych lat, podziwiać radość życia bohaterów i ich chęć zmieniania świata.



Co jest w nim ciekawego dla chcących wiedzieć więcej o kulturze Włoch?

Radio libere




 Czyli miejsce, gdzie pracuje główny bohater.

„Radio libere” znaczy tyle, co „wolne radia”. Nazwa wzięła się od "uwolnienia" eteru, skąd nadawano audycje, które nie były cenzurowane. Często miały charakter polityczny, a ten kto mówił pozostawał w ukryciu. 
Działały zarówno w dużych miastach jak Bolonia ("Radio Alice") czy Mediolan ("Radio Popolare"), Rzym ("Radio città futura") jak i bardzo małych. W drugim przypadku,  mówiono w dialekcie, popularyzowano miejscową muzykę i tradycje. 
Prowadzenie takiego radia nie pociągało za sobą  dużych kosztów, więc praktycznie każdy mógł zostać radiowcem.
Pierwsze takie radia pojawiają się w roku 1975, kiedy to było ich zaledwie 150, tylko trzy lata później ich liczba wzrosła do 2600 a pod koniec roku 1984 -4204.
Przestały być popularne, kiedy narodziły się radia komercyjne które nadawały na skalę krajową.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz